Neodyum Mıkantıs Nedir?

Neodyum Mıknatıs Nedir?

Neodyum mıknatıs, nadir ender toprak elementleri içeresinde yer almaktadır. Nd olarak simgelenir. Doğru adı Neodimyum dur. Fakat ülkemizde Neodyum olarak adlandırılır ve söylenir. Halk dilinde magnet, nidyum, neodyum, mağnet, mıklatıs olarak da adlandırılır.  Türev olarak nadir ender toprak mıknatıslarındandır.

Mağnet, nidyum, neodyum, mıklatıs diye söylenmesi hatalı yazımdan kaynaklanmaktadır.
Mağnet söylenmesinin nedeni mıknatıs sözcüğünün yabancı dilde anlamı magnet olmasıdır.

https://www.mikantislar.com/ ürünleri, demirkobaltnikel gibi ferromanyetik malzemeler gibi metaryelleri çekmektedir. ağırlıklı olarak Uzakdoğu Çin Halk Cumhuriyetinde de imal edilen neodimyum elementi ise maden ocaklarından elde edilen hammaddedir. Mıknatıslarda kuzey ve güney kutuplar bulunur. Mıknatısların manyetik akıları gözle görülmemektedir. Manyetik film vasıtası ile sadece görülmektedir.

Neodimyum mıknatıslar  herkesçe bilinen alüminyum, nikel, kobalt, türevi prosesinde üretilen mıknatıslar değildir. Yüksek çekim kuvveti ile bir çok kuruluş bu özelliğinden dolayı tercih etmektedir. Neodyum mıknatıslar geometrik olarak birçok şekil ve ölçülerde üretilebilmektedir. Üretilen bu neodyum mıknatısların yüzeyleri çok ince zar gibi kalınlılarda kaplanmaktadır. Bu kaplama özellikleri müşteri talebine göre özel yapılabilmektedir. Örnek vermek gerekir ise krom, nikel, galvaniz, çinko, altın gibi farklı kaplamalar yapılabilmektedir. Neodyum mıknatıslar yuvarlak, dikdörtgen, halka, küp, küre, radyal, havşalı v.b. şekillerde üretilebilmektedir. Üretilen mıknatıslar farklı kaplamalar ile kaplanarak  bir çok farklı sektörlerde üretime yardımcı olmak veya bitmiş bir ürünün parçası olarak üretim tezgahlarından çıkmaktadır.

Neodyum Mıknatıs yukarıdaki yazımızda da belirtiğimiz gibi Nadir toprak mıknatısı olarak bilinen ve sinterleneme teknolojisi ile üretilmektedir.  Neodyum mıknatıs  (neodimyum)  Nd, Fe, B… Nd Neodimyum Fe Demir B Bor olarak formüle edilmiştir.

Dünyada Mıknatıs üretiminin çok büyük bir kısmı Çin Halk Cumhuriyetindedir. Bunu dünya rezervlerinin %70 sini 2050 yılına kadar kiralamasından kaynaklanmaktadır. Çin de bir çok mıkantıs üretici olması sebebi ile fiyatta dünyada en rekabetçi ülke konumundadır. Çin’in zorlandığı en büyük nokta Avrupa’ya uzak olması nedeni ile hazır stok olmayan ürünün üretim süreci ve nakliye sürecinden dolayı siparişlerin teslimatı ortalama 3-4 ay sürmektedir. Dünya standartlarına göre en ideal mıknatıs grade değeri N35 dir. Ne yazıkki Türkiye Standartları daha da aşağıya düşmüştür. İç piyasa N28, N30, N32, N33 gibi düşük gradelere sahip ürünler getirtmektedir. www.miknatislar.com olarak sattığımız ürünler N35 kalitesindedir.

Grade değeri N35 mıknatısları ve mıknatıs çeşitleri sitemiz aracılığı ile temin edebilirsiniz.

Güvenle internet üzerinden mıknatıs satışının önemini ve ciddiyetini önemseyerek Türkiye’nin en büyük stoku olan mıknatıslarımızı siz değerli müşterilerimizin hizmetine sunmaktan gurur duyuyoruz. Aynı gün kargo hizmeti  online alışveriş sanal pos ile çitamızı bir tur daha yukarıya taşımış oluyoruz.

https://www.miknatislar.com ürünleri manyetik alan bakımından çok yüksek çekim gücüne sahip mıknatıslardır.  Ülkemizde %100 yerlilik ile hiç bir mıknatıs ne yazıkki üretilemiyor. Bunun en büyük nedeni Türkiye’de seri üretim için ÇET onay vermiyor. Mıknatıs üretiminde çünkü zehirli atık var. ÇET bu zehirli atıkları topraklarımıza gömmemizi istemiyor. Son olarak üretim maliyetleri bir hayli veya daha fazla yatırımcı bulmak işi daha da zor bir hale getiriyor.

Neodyum mıknatıslarda bulunan neodimyum, nfd, fe, bor, yani neodimyum, bor, demir, elementlerinden madenlerden çıkarılarak üretimde  kullanılır. Bu bileşenler  formüle edilerek neodimyum mıknatısı ortaya çıkartırlar. Üretilen mıknatıslar  farklı yoğunluklarda üretilerek  grade değerleri değişken ve sıcaklık dayanımları seviye, seviye üretilebilir.

Neodymium magnetlere, üretim prosesi tamamlandıktan sonra sipariş durumuna göre kaplama özelliği belirlenir ve bu talebe göre krom, nikel, galvaniz, çinko, altın, epoksi, v.b. kaplama çeşitleri ile üretim prosesi en son elektrik   akımı verilerek işlemler tamamlanır, ve bu elektrik verme işlemine artık mıknatıslanma işlemide denilebilir. Artık mıknatıs oluşumu bitmiştir kalite kontrolün ardından sevkiyatı yapılacaktır. Neodimyum mıknatıslar  kendi kategorisinde yani doğal mıknatıslar içerisinde en yüksek manyetik alana sahip mıknatıs türevidir.

Neodyum mıknatıslar ne kadar güçlü olurlar ise bazı durumlarda iş kazalarınada sebebiyet verebilirler. Bunu çok kuvvetli olmalarına bağlayabiliriz.
Doğal mıknatısların veya elektro mıknatısların büyük manyetik alanlara sahip olmaları nedeni ile kalp pili, parmak sıkıştırmaları, elektronik aletleri bozmaları, gibi bir çok sorun da yaratabilirler.  Ciddi yaralanma ve ölüm ile sonuçlanan bir çok örnekte mevcuttur. Bu örnekleri çok uzakta aramamıza da gerek yoktur. Ülkemizde sayısı bir hayli fazla iş kazaları meydana gelmektedir.

Mıknatıslar hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız https://www.miknatislar.com.tr/neodyum-miknatislar web sayfamızı inceleyebilirsiniz
Daha fazla bilgi için bizi arayabilirsiniz.
TEKNİK MIKNATIS SATIŞI VE ÖLÇÜM HİZMETLERİ İSTANBUL OKMEYDANI  PERPA TİCARET MERKEZİ B BLOK KAT 6 MAVİ AVLU NO: 702 DİR.

05444740448

Yorum yaz

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.