Pot Mıknatıs Hakkında Bilgi

POT MIKNTIS NEDİR
Magnet fishing daimi mıknatısların demir bir çember alınmasına veya üç tarafı demir ile kaplı olmasına pot mıknatıs deniliyor.
Pot Mıknatıslar sadece neodimyum veya seramik mıknatıslardan imal edilmiyor alniko mıknatıslar da manyetik alan olarak çok zayıf oldukları için genelde pot mıknatıs mantığında üretilir. Tabi burada sadece alniko mıknatısların manyetik alanlarının zayıf olması değil alniko mıknatıslar komple demir ile kaplı olmadığı durumlarda Üzerlerindeki manyetik alan zamanla azalır ve tekrar şoklaması gerekir eski gücüne gelmesi için. Diğer bir deyişle alniko pot miknatislarin açık olan yerleri metal bir pul ile kapatılırsa şarj olur diyebiliriz. Peki pot mıknatıs üretiminde çerçeve alüminyum, paslanmaz, veya bakır ile üretilirse ne olur? Böyle bir durumda mıknatıs güç kazınacağına hiç bir etkiye maruz kalmamış olur. Peki hangi malzeme kullanılırsa daimi mıknatıs daha güçlü tutma yapar. Mıknatısın en çok tepki verdiği silisyum içerikli çeliklerir.

Daimi bir mıknatısın ister nedoyum ister seramik mıknatıs veya alniko mıknatıs hangisi olursa olsun demir bir zırh ile üç tarafı kapanıyorsa işte o zaman pot mıknatıs nedir sorusuna tam anlamıyla cevap vermiş oluyoruz. Pot Mıknatıslar daha çok sanayide üretilen parçalar veya makine ekipmanlarında kullanılmak üzere tasarlandı. Günümüzde İnternet fenomenleri bu ürünü hobi amaçlı kullanarak bir çok video çekerek sanal platformlarda yayınlamıştır. Bu videolar elden ele dolaşarak bir çok kitleye doğrudan ulaşmıştır. Çekilen videoların bir kısmı kurgu olmakla beraber amaç izleyiciyi etkileyerek popülerliğini arttırmaktır. Ürünün tanımlaması da değişmiştir. Magnet Fishing olarak dilden dile yayılmıştır. Mıknatıs Balık, mıknatıs ile balık tutma, gibi çağrışımlar yapmaktadır. Bu popülerliği fırsat bilen bazı dolandırıcılar toplumun ürün hakkında bilgi sahibi olmamasını fırsat bilerek daha büyük mıknatıslar bu iş için uygun iken düşük fiyata daha küçük ölçüde mıknatıs göndermekteler. Bu mıknatıslar ölçü ölçü satılmaktadır. Mıknatıs çapı ve kalınlıkları mıknatısın kaldırma kilogramını belirleyici en temel iki özelliktir. Günümüzde en sık karşılaştığımız hatalardan biride mıknatısın kaç kilo kaldıracağı sorusudur günümüzde neredeyse mıknatıs satıcıların tamamı bun konuda eksik kalmaktadır. Özetlemek gerekirse şöyle ki mıknatısın hacmi kaldıracağı yükte ne kadar önemli ise kaldırılacak yükün özellikleri de bi o kadar önemlidir. Mıknatıs da mıknatıs kalınlığı çok önemlidir çap ve kalınlık orantısı kaldırılacak yükte temel özellikler arasındadır bunlara ek olarak kaldıracağı yükün pozisyonda çok önemlidir dikey bir malzemeyi mıknatıs daha zor tutabilmekte veya taşıyabilmekte. Yatay bir malzeme dikeye göre daha kolay taşınabilir.

MIKNATIS İLE AĞIRLIK KALDIRMA

Taşınacak malzemenin ölçüleri de bağlayıcılık taşır örnek vermek gerekirse mıknatısla 100 kiloyu çok rahat taşıyor fakat bu 100 kilo malzeme blok halinde yani ne çok uzun ne eni çok dar dolu bir ferromanyetik kalıp diyelim bu malzemeyi çok rahat taşıyabiliyoruz. Diğer bir örnek ise yine 100 kilo veya 80 kilo olsun ölçüleri ise 1.5 metre uzunluğunda 5 cm eninde 1 cm kalınlığında bu malzemenin gönyesini bulsak bile sağdan soldan yapacağı salınımdan dolayı yani esneme sinden dolayı malzeme yere düşecektir. Başka bir örnekte malzeme kare ölçülerinde ne uzun ne dar fakat demir profilin kalınığı 1 mm bu sefer yine taşıyamayacaktır yere düşecektir. Kaldırılacak ürünün uzunluğu eni kalınlığı ve metalin türevi bağlayıcılık taşımaktadır. Bu sebep ile bu mıknatıs kaç kilo kaldırır sorusunun cevabı teknik olarak cevap verilmektedir.

Pot mıknatıs ölçüleri 12 mm 16 mm 20 mm 25 mm 32 mm 36 mm 42 mm 48 mm 60 mm 75 mm olarak standart ölçülere sahiptir.
Özel işleriniz için adetli siparişlerinizde istenilen özellik ve teknik çizime göre TEKNİK MIKNATIS SATIŞI ve ÖLÇÜM HİZMETLERİ olarak üretim yapılabilmektedir.
Pot mıknatıslar ağırlık kaldırmak veya bir ürünü mıknatıs vesilesi ile bir yerden alıp bir yere taşımak için kullanılabilmektedir.
Çok büyük ölçülerde pot mıknatıslar manyetik alan olarak çok kuvvetli oldukları için çekerek ayıramazsınız. Mıknatısı ayırma yöntemi kaydırarak olmalıdır.