Mıknatısların kutupları

Mıknatısların N ve S olmak üzeri 2 kutupu vardır.

Bir mıknatısın olabilmesi için en az 2 kutuplu olması gerekmektedir.

Bir mıknatıs 2 kutuptan fazla olabilir mi ? Evet 2 den daha fazla kutup sayısı olabilir. Mıknatıslar imal edilirken önceden kutup sayısına göre hazırlandıkları için tek yüzeyde 42 kutup ve daha üzeri olabilir. Yüksek kutuplu mıknatıslar genelde sensörlere sayı saydırmak için kullanılır. Mıknatısın kutup sayısı tek yüzeyde ne kadar çok olursa yüzeye yapışma oranıda kutup sayısına oranla daha mukavemetli olur. Mıknatısların kutuplarını manyetik filmler ile görüntüleyebilirsiniz. Bakınız. resim 1 Mıknatıs kutup göstericisi.

Manyetik Filim

Mıknatıs kutupları ne işe yarar?

Mıknatıslar kendi aralarında iletişime geçerler. Aynı kutuplar birbirini itme özelliğine sahiptir. Örnek vermek gerekirse + + — Birbirini iten kutup yönleridir. Bir +- birbirini çeker. Diğer bir deyişle  Kuzey kutup (N)  Güney Kutup (S) N-N S-S birbirilerine daima iterler Bir + bir – kutup birbirini çeker. Yani N-S  kutuplar her daim birbirlerini çekeler. Mıknatısların itme ve çekme yönlerini resim ile göstermek gerekirse.

Bakınız resim 2

Mıknatıs Kutupları

En son ekleyeceğimiz yön bulmada kullanılan pusulalar günümüzde hala kullanılmaktadır. Geçmiş yıllarda hayati önem taşıyan pusulalar askeriyede savaşta her askerde olması gereken ekipmandı. Günümüzde dijital pusulalar kullanılmaktadır. Teknoloji o kadar ilerledi ki her telefona yüklenir hale gelmiş durumda.

Bir sonraki makale yazımızda monopolar mıknatıs nedir?  Bunu inceleyeceğiz.

Yorum yaz

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.