Neodyum Mıknatıs Özelikleri Nelerdir

Demir, kobalt, nikel benzeri metalleri çeken cisimlere mıknatıs denir. Cisimlerin gösterdiği bu çekme niteliğine ise mıknatıslık denir. Mıknatısın gücü, büyüklüğü ile gerçek orantılıdır. Mıknatısın boyutu kalınlaştıkça çekim sahasının mesafesi de artar.

Mıknatısın çekim tesirini gösterebildiği bölgeye manyetik alan ya da çekim alanı denir. Suni mıknatısların imalatında alnico adlı tek madde kullanılır. Alnico, %8 alüminyum, %15 nikel ve %30-35 kobalt karışımdan ortaya çıkar.

Mıknatıs Kutupları

Mıknatıslar pek çok çeşitli sektörde kullanılıyor. Genel manasıyla mıknatıs demir, nikel ve kobalt olarak adlandırılan maddeleri çeken ve bu cisimlere karşın bir etki gösteren cisimdir. Mıknatısın kutupları ise 2 çeşitli ucunun yapısını oluşturmaktadır. Bu 2 çeşitli uç manyetik olarak çekme ve itme özelliklerini sergileyen kısımları oluşturuyor. Mıknatıslar 3 biçimde oluşabiliyor. Öncelikle natürel olabildikleri benzeri sonradan suni olarak elde edilebilenleri de koltuk alıyor. Nihai olarak ise cereyan enerjisi ile ortaya konulan elektromanyetik mıknatıslar karşımıza çıkıyor.

Mıknatıs Türlerinin Birbirinden Farklılıkları Nelerdir?

Öncelikle natürel mıknatıslar kayaç yapısı ve içerdiği demir oksit bileşiği ile karşımıza çıkıyor. Bu sayede oluştuğu andan bu yana çekme, itme vazifesi görebiliyor. Bundan çeşitli olarak manyetik mıknatıslar kişilerin bizzat talep ve ihtiyaçlarına yönelik yapılıyor. Boyutları, şekilleri ve etki sahaları kullanılacak işe yönelik belirleniyor. Demir ve sert metallerine belli bir süre veya daimi mıknatıslık özelliği kazandırılmasıyla elde edilirler. Elektromanyetik mıknatıslar ise bu ikisinden tamamıyla farklıdır. Burada devreye cereyan akımı girmektedir. Ham demir çubuğun çevresinden cereyan akımı geçirilerek mıknatıslık özelliği kazandırılıyor. Bu yolla ham demirden bir mıknatıs elde edilmiş oluyor.

Mıknatıs Kutuplarının Genel Özellikleri

  • Mıknatısın kutuplarından benzer olanları birbirini itecektir. Ters olanları ise birbirini çekecektir.
  • Her mıknatısın afaki olarak bir manyetik alanı koltuk alıyor.
  • Afaki manyetik alan çizgileri kuzeyindeki aracılığıyla çıkar ve güney tarafında nihai bulur.
  • Mıknatısı bölerek tek bir kutup elde edilemez. Her parça N-S olarak 2 çeşitli yepyeni kutup olur.
  • Dünyamızın da mıknatıslık özelliği vardır. Bu yüzden pusulalar faydalanılarak taraf bulmak mümkündür.
  • Mıknatıs çeşitli elektronik cihazlara, kartlara, ekranlara kayıp verebilmektedir. Ekrana yakınlaştırınca renkleri bozup daimi sıkıntılara sokak açabilmektedir. Bu yüzden bu cihazlardan uzak tutulmalıdır.

Yapay Mıknatıs Ne Türlü Elde Edilir?

Suni, 2 kutuplu bir mıknatıs ele geçirmek amaçlı bir takım yöntemlerin izlenmesi gerekmektedir. Bununla Birlikte pekçok çeşitli malzemeye gereksinim duyuluyor. Öncelikle kobalt, nikel ve alüminyum malzemelerine gereksinim duyulan mıknatıs yapımında bu maddeyi içerir alnico ismi verilen maddeler kullanılıyor. Çeşitli işlemler sonucu olarak bu mıknatısa kullanılacağı sahaya yönelik şekil veriliyor. Çubuk, U, yuvarlak, at nalı, kare, halka mıknatıs türleri bu şekillerden yalnızca birkaçını oluşturuyor. İsteğe yönelik bu şekil imalat evresinde belirlenebiliyor.

Mıknatıs S-N Kutupları

Mıknatısın en gösterişli meydana geldiği bölgeleri bu bahsedilen kutup noktalarıdır. Manyetik özelliklerinin en güzel gösterildiği koltuk meydana gelen uç noktalar itme ve çekme nitelikleri işaret etmektedir. Her mıknatıs bu kutuplardan 2 tane barındırmaktadır. Bu kutupların isimleri kuzeyindeki ve güneydir. İngilizce ‘de North olarak geçtiğimiz kuzeyindeki kelimesinin baş harfi N, South olarak geçtiğimiz kelimenin karşılığı ise S olarak alınmış ve evrenselleştirilmiş tir. Şeklinin bir ehemmiyeti olmamakla birlikte her mıknatıs 2 çeşitli kutup içerecektir. Şekil yalnızca kutupların yerini etkilemektedir. Mıknatıs parçalanmak istendiği halde yeniden 2 çeşitli kutup oluşturacaktır. Çeşitli 2 mıknatısın benzer kutupları birbirini iter. Tam tersi olarak ters kutuplar ise birbirini çekecektir.

Kutupların Kayıp Görmesi Şeklinde Mıknatıslık Nitelikleri Kaybolur Mu?

Mıknatıs bir takım vaziyetlerde özelliğini kaybederek olağan bir metal halini alabilmektedir. Manyetik özelliklerin yüklü meydana geldiği uç bölgelerin hasar görmesi bu özellik kaybının başlıca nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Kuvvetli bir darbe alması şeklinde mıknatıslık özelliği yitirilecektir. Bunun Için ayrıyeten uzun süreler kullanılmayan ve oksitlenme yapan mıknatıslarda pas nedeniyle tesirini kaybedebiliyor. Oksitlenme gibi sıcaklık da gösterişli bir mıknatıs bozulması nedeni olarak belirtiliyor. Yüksek sıcaklıklarda uzun süreli bekleyen mıknatısların kutupları kayıp görmesine neden oluyor. Sonucu Olarak ise mıknatıslık özelliği ortadan kalkmış oluyor. Tersi halde ortadan ikiye ayırma parçalama benzeri vaziyetlerde mıknatıslık özelliği kaybolmuyor. En küçük parça bile mıknatıslık özelliği göstermeye aynı ritimde devam etmekte.

Mıknatısların Kutuplarının İtme Çekme Özelliği Hangi Sektörde Kullanılıyor

Mıknatıslar pekçok çeşitli meydanda kullanılabiliyor. Bu alanların en başında ise hiç şüphesiz cereyan santralleri geliyor. Jeneratörlere kurulan mıknatıs düzenekleri ile cereyan sağlanıyor. Bunun Için ayrıyeten cereyan motorları, elektronik cihazlar, mutfak eşyaları benzeri alanlarda da kullanılıyor. Elektromanyetik mıknatısların gücünden ise araba hurdalıklarında faydalanıyor. Tonlarca ağırlıktaki araçlar elektromanyetik mıknatısın aktifleştirilmesi şeklinde kolaylıkla kaldırılıyor. Bu mıknatısa giden akım kesilerek aktifliğinin kaybedilmesi sonucu olarak ise bırakılabiliyor. Mıknatıslar yalnızca taşıma kapsamında değil temizlik kapsamında da kullanılmaktadır. Kil temizliği, kum temizliği, değerli metallerin başka maddelerden arındırılması benzeri pekçok meydanda da temizlik anlamında kullanılıyor. Cereyan motorlarının mini halleri ise tüm elektrikli oyuncakların içinde yerini alıyorlar.