Mıknatıs Nerede Satılır?

Kaliteli Ucuz Mıknatıs Nerede Satılır?

Mıknatıs nerede bulunur?  Neodyum mıknatıs veya türevlerinden  almak isteyenler nereyi değerlendirebileceğini sık sık düşünmektedir. Manyetik kullanan sektöründe senelerin tecrübesiyle çalışan firmamız, her sektörün mıknatıs ihtiyacını profesyonel bir şekilde üretmektedir. Bu bakımdan ürünlerimiz arasında,

 1. Neodyum yuvarlak mıknatıs
 2. Havşalı Neodyum mıknatıs
 3. Etiketli mıknatıs
 4. Halka mıknatıs
 5. Tabaka mıknatıs
 6. Köşeli Neodyum mıknatıs
 7. Şerit mıknatıs
 8. Pot mıknatıs
 9. Metal toplayıcı mıknatıs
 10. Küre mıknatıs
 11. Küp mıknatıs

Tüm ürünlerimizi inceleyerek ihtiyaçlarınıza en uygun mıknatısları bulabilirsiniz. Firmamız mıknatıs fiyatları konusunda müşteri memnuniyetini ön planda tutarak uygun fiyatlar sunmaktadır.

Mıknatıs Nerelerde Kullanılır?

Mıknatıs nedir sorusuna yapılabilecek en basit tanım manyetik alan üretebilen, farklı kutupları birbirini çekebilen neşeneler şeklinedir. Ancak bunun dışında teknik tanımları da yer almaktadır.

Bu nesneler ilk keşfedildikten sonra kullanımı hızlı bir şekilde yayılmıştır. Günümüzde birçok sektörde yararlanılmaktadır. Bunlardan bir tanesi yön bulma amacıyla pusulalardır. Ayrıca şu gibi kullanım yerleri de mevcuttur;

 1. Denizci pusulası ve manyetik iğneler manyetik iğneler meydana getirmek için yararlanılır.
 2. Hoparlör sistemlerinde faydalanılır.
 3. Elektrikli vinçlerde ve çanlarda kullanılır.
 4. Demir dolguyu diğer katı karışımdan ayırmak için yararlanılır.
 5. Elektrikli hızlandırıcılarda, jeneratör ve elektrik motorlarında kullanılır.
 6. Kulaklıklarda, cep telefonlarında kullanılmaktadır.
 7. Kabin kapılarının kapalı tutulması için faydalanılır.
 8. Buzdolaplarında da mıknatıslar kullanılmaktadır.

Bunların dışında da mıknatısların kullanım alanları oldukça geniştir. Dolayısıyla satın alırken dikkat edilmesi gerekenler önemlidir.

Söz konusu nesneler kullanım yerine göre özel üretilir. Bu bakımdan standart değildir. Satın alırken nerede, nasıl faydalanacaksanız bunu iyi bilmeniz gerekir. Böylece en iyi çözümleri alabilir, daha verimli biçimde yararlanabilirsiniz.

Ayrıca bulunan ortamın ısısı, içine bulunan kimyasal maddeler de mıknatısları etkiler. Dolayısıyla bu gibi etmenleri de değerlendirmeniz gerekir.

 

8x8mm

Mıknatısların Özellikleri Nelerdir?

Mıknatısların belirli özellikleri vardır. Bunlardan biri kutupları ile ilgilidir. Mıknatıs kutuplarının özellikleri nelerdir incelendiğinde iki farklı kutbu olduğu görülür. Bunlar kuzey/güney şeklindedir. Aynı zamanda +/- olarak da bilinir.

Aynı kutuplar birbirini itmekte, zıt olanlar ise çekmektedir. Ancak iki mıknatısı birbirini yaklaştırmak kısa sürede manyetik özelliklerini kaybetmesine neden olacaktır. Bu nedenle tavsiye edilmez. Diğer özellikleri ise şöyle sıralanabilir;

 1. Bir mıknatıs ne kadar küçük bölünürse bölünsün tek kutuplu olmaz ve özelliğini kaybetmez.
 2. Kendi öz ağırlığı 2,7 gramdır.
 3. Dünya da mıknatıs özelliğine sahiptir. Pusulalar da bu sayede çalışır.
 4. Demir, nikel, kobalt ve metal dahil metal ve ametallari çekebilir.
 5. Mıknatısların çektiği maddeler ferromagnetik olarak isimlendirilir.

Mıknatısların sahip olduğu manyetik alanlar sebebiyle kullanım alanları oldukça geniştir.

Mıknatıs Çeşitleri Nelerdir?

Mıknatıs çeşitleri temel olarak yapay ve doğal olarak ikiye ayrılır. Doğal olanlar dünyanın farklı ülkelerinde bulunur. İsviçre, Cezayir ve Ural dağları bunlardan bazılarıdır. Yapay olanlar ise bundan farklıdır.

Bunların üretilirken su eklenerek yüksek ısıda ısıtılır. Ardından da hızlı biçimde soğutması yapılır. Gerekli işlemler tamamlanınca mıknatıs da elde edilir. Üretilirken özel çelik ve alnico kullanılır. Alnico maddesi ise alüminyum, kobalt ve nikelden meydana gelir.

Ayrıca sabit ve elektro mıknatıslar da vardır. Sabit olanlar elektrik enerjisini hareket enerjisine çevirir. Aynı zamanda tam tersi de mümkündür. Metal ve çelik alaşımdan yapılabildiği gibi Alnico’dan da yararlanılabilir. Düz ya da at nalı biçiminde imal edilir. Günlük hayatta en çok kullanılan türdür.

Elektro mıknatıs ise demir bir maddeye elektrik akımını geçiren telin sarılmasıyla elde edilir. Dolayısıyla akım geçtikçe mıknatıs özelliği vardır.