Mıknatıs nedir?

Mıknatıs Nedir?

Mıknatıs nedir? Mıknatıslar bir manyetik alan oluşturarak maddeleri iten ve çeken nesnelerdir. Güney ve kuzey kutuplarından meydana gelmekte olup aynı kutuplar birbirini itmektedir. Zıt olanlar ise çekme etkisi oluşturur.

Bu nesneleri kullanarak çelik tozu, nikel ve demir gibi maddeleri çekmek mümkündür. Her ne kadar bilinmese de bir ham maddesi vardır. Bu Ural dağlarında, İsviçre, Cezayir ülkelerinde ve dünyanın pek çok noktasında görülmektedir.

Doğal mıknatısların dışında özel çeliğe su vermek suretiyle imal edilen yapay mıknatıslar da vardır. Bir mıknatıs yapılırken çelikler, karbonun çözüldüğü 800 santigrat derece üstünde durarak sonrasında elde edilen ostenitin için 260 santigrat bozulmayacak şekilde hızla soğutulur. Bundan sonra sıcaklık düşürülünce sadece marstentin elde edilir.

Bu demir içindeki demir karbon çözeltisi olarak da bilinir. Bu çelikler, mıknatıs yapımında karbon ana maddesidir. Ayrıca mıknatıs yapımında yararlanılan önemli maddelerden biri de Alnico’dur. Çelik, nikel ve alüminyum’dan meydana gelir. Böylece yapay mıknatıs nedir? Sorusuna da yanıt verilebilir. Bakınız Resim 1

8x10mm mıknatıs

Mınatıs Çeşitleri Nelerdir?

Mıknatıs elektro ve sabit mıknatıslar olarak ikiye ayrılır. Bunların ilki sarmal şekil verilen telin ucuna gerilim uygulanmasıyla elde edilir.

Mıknatıs çeşitleri arasında olan elektro, sarmalın ortasında ferromanyetik cisim koymak suretiyle özelliği kat kat arttırır. Ayrıca tel üzerinden akım geçtiği süre boyunca mıknatıslık özelliğini de muhafaza eder.

Bu mıknatıs türü özellikle elektrik motorları röleler, parçacık hızlandırıcılar ya da elektrik enerjisinin hareket enerjisine çevrilmesi için kullanılır. Kobalt, nikel ve demir gibi maddeler, oda sıcaklığında ferromanyetik özellik taşır. Sabit mıknatıs taşı gibi doğada hazır olarak vardır.

Ancak mıknatıs çeşitleri arasında yapay olanları da vardır. Bunlar özellikle hoparlörler, elektrik motorları gibi yerlerde tercih edilir.

Mıknatıslar bitmese de zaman içerisinde manyetik etkileri azalır. Bu bir anda gerçekleşmez. Zaman içerisinde, yavaş yavaş olur. Bunu hızlandırmak isteniyorsa uygulanabilecek yöntemler de vardır. Sıklıkla mıknatıs, demir parçası yahut farklı bir mıknatıs ile çarpıştırılır. Böylece manyetik özellik de azalır.

Bunun yanı sıra yoğun manyetik alan için hareket ettirmek de özelliği olumsuz etkileyecektir.

Mıknatısların Özellikleri Nelerdir?

Mıknatıslar temel olarak sabit ve elektromıknatıs olmak üzere iki farklı türe sahiptir. Ancak bunların dışında doğal olanlar da vardır. Kaç çeşit mıknatıs var? Sorusuna da bu şekilde yanıt verilebilir.

Tüm mıknatısların iki kutbu vardır. Bunlar güney ve kuzey şeklindedir. Manyetik alan üreten bu nesneler sadece metalleri değil ametalleri de çeker. Dolayısıyla metal içeren nesnelerin toplanması isteniyorsa istenen çözümleri sunar.

Bunların yanı sıra dünya da mıknatıs özelliğine sahiptir. Bu sebeple pusulalar kullanılarak yön bulunabilmektedir. Bunun yanı sıra bir mıknatıs bölünse bile elde edilen iki parça yine kuzey/güney özelliklerini muhafaza edecektir. Bu bakımdan mıknatıs özelliğini kaybetmez.

Mıknatıs Almadan Nelere Dikkat Edilmeli?

Mıknatıs günümüzde birçok farklı alanda kullanılan nesnelerdir. Dolayısıyla kullanım amaçları değişir. Eğer satın almak istiyorsanız önce nerede kullanacağınızı, ortamın sıcaklığını ve buradaki kimyasal malzemeleri değerlendirmeniz gerekir.

Zira söz konusu etmenler, mıknatısın özelliklerini etkiler. Ardından da kaç mıknatıs alacağınızı ve bunların boyutu hesaplanmalıdır. Daha güçlü bir mıknatıs doğal olarak daha büyük boyutta olmalıdır. Eğer bunlara dikkat ederseniz, mıknatıs alırken daha doğru kararlar vermeniz mümkündür.

Mıknatıs nasıl çalışır sorusuna kısaca manyetik alanlar yanıtı verilebilir. Bu nedenle dikkatli olunması da şarttır. Zira söz konusu alan telefonlara, bilgisayarlara, tabletle

Mıknatıs nedirre, bankamatik kartlara zarar verebilir. Dolayısıyla mıknatısın bulunduğu odaya söz konusu nesneler ile girilmemelidir.

Güvenilir Neodyum Mıknatıs tedarikçiniz: Nepdyum Mıknatıs Satışı ve Ölçüm Hizmetleri/Perpa Ticaret Merkezi B Blok Kat:6 No: 702 Okmeydanı İSTANBUL 05444740448