Mıknatıs Gücünün Ölçülmesi

GAUSS METRE NEDİR?

Mıknatısların güçlerinin yani manyetik alanın ölçülebilmesi kullanılan cihaza Gauss Metre denir. Mıknatıs gücünün ölçülmesi gauss metre ile yapabiliriz. Ölçümü hassas prob sayesinde anlık olarak cihazdaki ekrana gönderilerek çıkan değer anlık olarak gözükür. Gauss metreler çok hassas ölçüm yaptığı için sertifikalı olmasına özen gösterilmelidir. Bu ölçüm aletleri hassas ölçüm kabiliyetine sahip olduğu için ölçüm konusunda önceden bilgi almış teknik birimin ölçüm yapması her zaman daha doğru olur.

GAUSS METRE İLE NASIL ÖLÇÜM YAPARSINIZ?

Cihaz ölçümü yaparken vektörel olarak ölçüm yapmaktadırlar.  Yukarıdaki paragrafta yazıldığı gibi önceden eğitimini almış birinin ölçmesi daha doğru olacaktır.  Ölçüm yapılmadan önce cihazın gauss birimini gösteren ekranda değer 0 olmalıdır. Gerekirse cihaz sıfırlama tuşu ile reset atılmalıdır. Manyetik alan ölçümü cihazdaki prob sayesinde sonuçlanır.  Ölçümün yapılacağı çeşitliliğe göre farklı teknikler vardır. Daimi mıknatıslar uç ve köşe lokasyonlarda en yüksek değer aranır ve hafızaya alınır.

GAUSS ÖLÇÜMÜ NE İŞE YARAR?

Mıknatısların manyetik alanlarının ölçülmesi önceden planlanan veya referans alınan manyetik alanı tespit etmeye yarar. Bu sayede önceden belirlenmiş kriterlere göre değerlendirilir. Mıknatıs gücünün ölçülmesi tek başına ölçüm hiç bir anlam ifade etmeyecektir. Genelde önceden alınmış mıknatısların gauss değerleri ile periyodik zaman aralıklarında manyetik alanda bir kayıp var mı yok mu diye test sonucuna göre çıkan değer bir uzman tarafından değerlendirilerek olması gereken referans değer aralığında olup olmadığına bakılmışdır. Mıknatısın fiziksel durumu, kaplaması, performansı hepsi değerlendirilerek ölçüm raporu oluşturulur. Ne yazıkki Türkiye’de mıknatıs ticareti yapan firmalar sattıkları mıknatısların gauss değerlerini bilmemektedirler.

BRC, İFS gibi gıda denetleyici  firmalarının kalite belgelerini verirken üretim prosesinde mıknatısın kullanılması gereken yerlerde mıknatısın var olup olmadığı ve mevcut mıknatıslarının gauss  rapor değerlerine bakarak kalite belgelerini uygun olması halinde başvuru yapan firmalara verirler.

GAUSS METRE BAKIMI

Cihaz çok hassas ölçüm yaptığı için cihazı sert darbelerden korumak gereklidir.  Özel dizayn edilmiş ve darbe koruyucu özelliği olan kutusunda taşımak çok önemlidir. Cihazda kullanılan pilin alkalin pil olmasına özen gösterilmelidir. Ölçüm işi bittikten sonra piller çıkartılmalıdır. Tekrar cihaza takılacak pillerin enerjilerinin %25 in altında olmaması yapılacak ölçüm değerinde sapma olmaması bakımından değişmesi cihazın ölçüm hassasiyetini yükselmesinde etkili olur. Sert bir darbeye maruz kalan veya yüksek bir yerden düşen cihaz sağlıklı ölçüm yapabilmesi için kalibrasyon edilmelidir. Cihaz sızdırmaz olarak imal edilmediği için sıvı temasından kaçınılmalıdır.

TEKNİK ÖLÇÜM UMZANI 

İSMAİL YILMAZ

05444740448